hillsborough county voting results

Hillsborough County Florida 2020 General Election Results

HILLSBOROUGH COUNTY, Fla. – How did Hillsborough County vote in the 2020 election? The results are in and as follows:

ContestCandidate IssuePartyMail VotesEarly VotesElection Day VotesTotal Votes% of Total Votes
President and Vice PresidentDonald J. TrumpREP1169891447516263432437445.91
President and Vice PresidentJoseph R. BidenDEM2074631241934040637206252.66
President and Vice PresidentJo JorgensenLPF23761695145755280.78
President and Vice PresidentRoque “Rocky” De La FuenteREF2921351355620.08
President and Vice PresidentGloria La RivaPSL2501491245230.07
President and Vice PresidentHowie HawkinsGRE58030727211590.16
President and Vice PresidentDon BlankenshipCPF16459452680.04
President and Vice PresidentWRITE-IN104152345620200.29
Representative in Congress District 12Gus Michael BilirakisREP20302707795553263.51
Representative in Congress District 12Kimberly WalkerDEM19081066205317936.49
Representative in Congress District 14Christine Y. QuinnREP52923681192550714654939.8
Representative in Congress District 14Kathy CastorDEM121158757042484422170660.2
Representative in Congress District 15Scott FranklinREP3494541483225129894052.76
Representative in Congress District 15Alan CohnDEM4892628778108808858447.24
Representative in Congress District 16Vern BuchananREP2567928707115876597352
Representative in Congress District 16Margaret GoodDEM357251956556006089048
State Attorney, 13th Judicial CircuitMike PerottiREP1171951419736047931964746.69
State Attorney, 13th Judicial CircuitAndrew WarrenDEM2027301218744034936495353.31
State Senator District 19Darryl Ervin RousonDEM62250428181487011993865.83
State Senator District 19Christina PaylanNPA2354826785119096224234.17
State Senator District 20Danny BurgessREP1950225302129945779847.96
State Senator District 20Kathy LewisDEM321352247081126271752.04
State Senator District 21Jim BoydREP2462324300119396086259.82
State Senator District 21Anthony “Tony” EldonDEM253601171638114088740.18
State Representative District 57Mike BeltranREP2620927918124346656154.48
State Representative District 57Scott “Mr. H” HottensteinDEM327021796649385560645.52
State Representative District 58Lawrence McClureREP1318316921104314053555.85
State Representative District 58Cleo L. “CL” Townsend JrDEM164301066149513204244.15
State Representative District 59Michael OwenREP165701873086414394149.38
State Representative District 59Andrew LearnedDEM258711444947264504650.62
State Representative District 60Jackie ToledoREP222182548692405694454.33
State Representative District 60Julie JenkinsDEM281431550242184786345.67
State Representative District 62Angel S. Urbina CapoREP88591151145012487137.75
State Representative District 62Susan L. ValdesDEM207361229948553789057.51
State Representative District 62Laurie Rodriguez-PersonNPA1380107167131224.74
State Representative District 64Traci KosterREP137961840952723747753.39
State Representative District 64Jessica HarringtonDEM194281091423803272246.61
SheriffChad ChronisterREP1610741541246237637757454.87
SheriffGary PruittDEM134562844262763524662335.84
SheriffRon McMullenNPA253782662811929639359.29
Property AppraiserD.C. GoutoufasREP1076731330985551729628843.55
Property AppraiserBob “Coach” HenriquezDEM2105981290604440938406756.45
Tax CollectorTK MathewREP1114901381435879630842945.26
Tax CollectorNancy C. MillanDEM2069691245154150137298554.74
Board of County Commissioners District 1Scott LevinsonREP3246141522139998798249.31
Board of County Commissioners District 1Harry CohenDEM516243022685869043650.69
Board of County Commissioners District 3Maura Cruz LanzREP121401374775093339627.68
Board of County Commissioners District 3Gwen MyersDEM4301631666125518723372.32
Board of County Commissioners District 6Sandra L. MurmanREP1209211411465918932125647.43
Board of County Commissioners District 6Patricia “Pat” KempDEM1962591197754007335610752.57
Justice of the Supreme Court; Retain Justice Carlos G. MunizYes1762541646706714440806865.7
Justice of the Supreme Court; Retain Justice Carlos G. MunizNo117366718852382121307234.3
District Court Of Appeal; Retain Judge Drew AtkinsonYes1883751623466532441604567.37
District Court Of Appeal; Retain Judge Drew AtkinsonNo103378729582518520152132.63
District Court Of Appeal; Retain Judge Morris SilbermanYes2015791534646016341520667.5
District Court Of Appeal; Retain Judge Morris SilbermanNo89450806752982219994732.5
District Court Of Appeal; Retain Judge Daniel H. SleetYes1899281608276428741504267.56
District Court Of Appeal; Retain Judge Daniel H. SleetNo100686729912560219927932.44
District Court Of Appeal; Retain Judge Andrea Teves SmithYes2088071727126795644947573.17
District Court Of Appeal; Retain Judge Andrea Teves SmithNo81840610092196716481626.83
County Court Judge Group 7Monique Scott1542141287295134233428555.12
County Court Judge Group 7Bill Yanger1351491004913649027213044.88
School Board Member District 1Nadia Combs345452462882066737963.86
School Board Member District 1Steve Cona163221623555673812436.14
School Board Member District 3Mitch Thrower191242111284874872338.9
School Board Member District 3Jessica Vaughn399782725792867652161.1
School Board Member District 5Tammy Shamburger191611506676574188444.61
School Board Member District 5Henry “Shake” Washington244021941181855199855.39
School Board Member District 7Lynn Gray1666291169484326532684253.74
School Board Member District 7Sally A. Harris1236751129304474428134946.26
Temple Terrace City CouncilMeredith Abel36911941675630751.51
Temple Terrace City CouncilRaed Khawaja870887375213217.41
Temple Terrace City CouncilDavid “Pogo” Pogorilich15561594656380631.08
Soil and Water Conservation District Group 2Erik S. Challenger63472499051994113331822.72
Soil and Water Conservation District Group 2Michael Harvey45284436011876910765418.34
Soil and Water Conservation District Group 2Karen Cox Jaroch96294809112914720635235.16
Soil and Water Conservation District Group 2Douglas “Doug” Rivero74105475661784913952023.77
Soil and Water Conservation District Group 4Sonja P. Brookins1682511080093775131401153.34
Soil and Water Conservation District Group 4D.B. “Brig” Maynard2667729915147897138112.12
Soil and Water Conservation District Group 4Mark Proctor85670844613322920336034.54
Supervisor, Arbor Greene CDD Seat 3Scott Derby48646847100152.14
Supervisor, Arbor Greene CDD Seat 3Matthew Dykeman4044625391947.86
Supervisor, Arbor Greene CDD Seat 4Jeffrey Blank3563273371636.68
Supervisor, Arbor Greene CDD Seat 4Steven Eckhardt54162273123663.32
Supervisor, Arbor Greene CDD Seat 5Michael S. Candella49055067110757.63
Supervisor, Arbor Greene CDD Seat 5Kevin R. Kerrigan3953853481442.37
Supervisor, Cheval West CDD Seat 3Butch Brown2361844746739.41
Supervisor, Cheval West CDD Seat 3Adam E. Nebrich3503066271860.59
Supervisor, Cheval West CDD Seat 5David W. Bowman26422.07
Supervisor, Cheval West CDD Seat 5Deborah K. Bryant2491664546038.46
Supervisor, Cheval West CDD Seat 5John A. Econom2152183947239.46
Supervisor, Cory Lakes CDD Seat 1Ronald W. Acoff41233613388156.01
Supervisor, Cory Lakes CDD Seat 1Amritbhai Patel3802318169243.99
Supervisor, Cory Lakes CDD Seat 2Rene Fontcha4402708879851.15
Supervisor, Cory Lakes CDD Seat 2Christopher Ryan Hill34029512776248.85
Supervisor, Cory Lakes CDD Seat 3Jorge Castillo45228210583953.85
Supervisor, Cory Lakes CDD Seat 3Daniel J. Wolnik33028210771946.15
Supervisor, Cypress Creek CDD Seat 1Fred P. Francis Jr3513988583442.84
Supervisor, Cypress Creek CDD Seat 1Quanese Sparkman461541111111357.16
Supervisor, Cypress Creek CDD Seat 2Sierra P. Francis4184129992947.91
Supervisor, Cypress Creek CDD Seat 2Shawna Ann Winters39252494101052.09
Supervisor, Cypress Creek CDD Seat 3Jason A. Hepburn2913457471036.5
Supervisor, Cypress Creek CDD Seat 3Anthony Velez522592121123563.5
Supervisor, DG Farms CDD Seat 2Kyle Bermingham1211253528160.56
Supervisor, DG Farms CDD Seat 2William “Jim” Hunter18339.44
Supervisor, Encore CDD Seat 4Billi Johnson-Griffin23763.03
Supervisor, Encore CDD Seat 4David Nance13936.97
Supervisor, Fishhawk Ranch CDD Seat 1Kerri McDougald14241128434298641.36
Supervisor, Fishhawk Ranch CDD Seat 1Patrick “Pat” Reilly9461180533265936.83
Supervisor, Fishhawk Ranch CDD Seat 1Andrew Sanderson767612195157421.8
Supervisor, Harbor Bay CDD Seat 4Gregg Calvert4022906375548.71
Supervisor, Harbor Bay CDD Seat 4Timothy Louis Nargi3593587879551.29
Supervisor, Harbor Bay CDD Seat 5Adam S. Goldstone4493917691660.7
Supervisor, Harbor Bay CDD Seat 5Miguel Angel Rodriguez2922406159339.3
Supervisor, Heritage Harbor CDD Seat 1Shelley Grandon2492497056850.62
Supervisor, Heritage Harbor CDD Seat 1Jeff Witt2332348755449.38
Supervisor, Heritage Isles CDD Seat 3Elizabeth Rodriguez40244110494766.04
Supervisor, Heritage Isles CDD Seat 3Ronald R. Sorensen1962296248733.96
Supervisor, K-Bar Ranch CDD Seat 3Vicki Shuster2782373154662.76
Supervisor, K-Bar Ranch CDD Seat 3Thomas Unnasch32437.24
Supervisor, Park Creek CDD Seat 4Jonathan Laber7917.75
Supervisor, Park Creek CDD Seat 4Dreama Long11425.62
Supervisor, Park Creek CDD Seat 4Vinoo M. Naidu25256.63
Supervisor, Park Place CDD Seat 1Eric C. Bullard2142483649847.7
Supervisor, Park Place CDD Seat 1David L. Levy2522454954652.3
Supervisor, River Bend CDD Seat 4Steven F. Face2562248156151.05
Supervisor, River Bend CDD Seat 4Marek Sinilo2372326953848.95
Supervisor, Rivercrest CDD Seat 4Kriztofer Cole2562028354132.75
Supervisor, Rivercrest CDD Seat 4Lisa Fernandez558396157111167.25
Supervisor, Rivercrest CDD Seat 5Ken Kard2391495644426.96
Supervisor, Rivercrest CDD Seat 5Joseph A. McGee2272379255633.76
Supervisor, Rivercrest CDD Seat 5Elaine Sellent3472118964739.28
Supervisor, Spring Lake CDD Seat 4Ruth Brown4502995580475
Supervisor, Spring Lake CDD Seat 4Kenneth A. Hoefle26825
Supervisor, Triple Creek CDD Seat 4Dennis M. Rowan Jr3543227374951.3
Supervisor, Triple Creek CDD Seat 4Tyler Wolfe3362878871148.7
Supervisor, Triple Creek CDD Seat 5Jennifer Challenger3252757467444.81
Supervisor, Triple Creek CDD Seat 5G. Alex Garces3863568883055.19
Supervisor, Waterset North CDD Seat 3Carlo Damiani380445176100147.53
Supervisor, Waterset North CDD Seat 3TJ Pyche403520182110552.47
Supervisor, Waterset North CDD Seat 5Jose Baluarte394455163101247.96
Supervisor, Waterset North CDD Seat 5Alex Wohlhueter391507200109852.04
No. 1 Constitutional AmendmentYes2222812039848514251140777.02
No. 1 Constitutional AmendmentNo84122540291445215260322.98
No. 2 Constitutional AmendmentYes2082561405825061939945760.02
No. 2 Constitutional AmendmentNo989641179074924526611639.98
No. 3 Constitutional AmendmentYes1773861394836007437694357.57
No. 3 Constitutional AmendmentNo1261831141993747627785842.43
No. 4 Constitutional AmendmentYes1288871375615771932416748.71
No. 4 Constitutional AmendmentNo1809601199474044334135051.29
No. 5 Constitutional AmendmentYes2370091923967261850202375.58
No. 5 Constitutional AmendmentNo73369638542499116221424.42
No. 6 Constitutional AmendmentYes2808912254538738459372888.16
No. 6 Constitutional AmendmentNo3333034529119057976411.84
Plant City ReferendumYes4061474622421104971.97
Plant City ReferendumNo17301881692430328.03
Publishers Note: While The Free Press will always be free for our readers, and ad-supported, we are asking our loyal readers to consider a monthly donation of $3 to maintain our local journalism and help us grow, as we ramp up ad sales locally.
You can click here to support us.
We thank you all for your consideration and for supporting local journalism

Advertisement

Login To Facebook From Your Browser To Leave A Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.