2020 Hillsborough Primary Election Results, Updated

August 18, 2020

By: Staff Report

HILLSBOROUGH COUNTY, Fla. – The election results for Hillsborough County are in and updated.

ContestCandidate IssuePartyTotal Votes% of Total Votes
Representative in Congress District 14 (Republican)Paul Sidney ElliottREP1306635.54
Representative in Congress District 14 (Republican)Christine Y. QuinnREP2370264.46
Representative in Congress District 15 (Republican)Scott Franklin Wins with Polk VoteREP1263543.3
Representative in Congress District 15 (Republican)Ross SpanoREP1654856.7
State Senate District 21 (Republican)Jim BoydREP1636389.88
State Senate District 21 (Republican)John Manners HoumanREP184210.12
State Representative District 59 (Republican)Danny KushmerREP557546.12
State Representative District 59 (Republican)Michael OwenREP651353.88
Sheriff (Republican)Charles Brian BoswellREP3261837.61
Sheriff (Republican)Chad ChronisterREP5411162.39
Board of County Commissioners District 1 (Republican)Scott LevinsonREP1156255.6
Board of County Commissioners District 1 (Republican)Tony MorejonREP923344.4
State Committeewoman (Republican)Clarice HendersonREP3691946.92
State Committeewoman (Republican)April SchiffREP4176453.08
Precinct Committeewoman Precinct 918 (Republican)Sally LeeteREP4936.57
Precinct Committeewoman Precinct 918 (Republican)Shirley A. WoodREP8563.43
Representative in Congress District 15 (Democratic)Alan CohnDEM950036.25
Representative in Congress District 15 (Democratic)Adam HattersleyDEM913434.85
Representative in Congress District 15 (Democratic)Jesse PhilippeDEM757428.9
State Representative District 70 (Universal Primary Contest)Keisha BellDEM36321.76
State Representative District 70 (Universal Primary Contest)Michelle GrimsleyDEM37122.24
State Representative District 70 (Universal Primary Contest)Mark OliverDEM41825.06
State Representative District 70 (Universal Primary Contest)Michele K. RaynerDEM51630.94
Clerk of Circuit Court and Comptroller (Universal Primary Contest)Kevin BecknerDEM9318146.55
Clerk of Circuit Court and Comptroller (Universal Primary Contest)Cindy StuartDEM10697653.45
Tax Collector (Democratic)April GriffinDEM4037139.07
Tax Collector (Democratic)Nancy C. MillanDEM6296960.93
Board of County Commissioners District 1 (Democratic)Harry CohenDEM1369154.29
Board of County Commissioners District 1 (Democratic)Jen McDonaldDEM1152545.71
Board of County Commissioners District 3 (Democratic)Ricardo “Rick” FernandezDEM364713.84
Board of County Commissioners District 3 (Democratic)Gwen MyersDEM702526.67
Board of County Commissioners District 3 (Democratic)Frank ReddickDEM332612.63
Board of County Commissioners District 3 (Democratic)Thomas ScottDEM678925.77
Board of County Commissioners District 3 (Democratic)Sky U. WhiteDEM555621.09
Precinct Committeewoman Precinct 123 (Democratic)Mary Anne BankeDEM13019.67
Precinct Committeewoman Precinct 123 (Democratic)Elizabeth CorwinDEM33150.08
Precinct Committeewoman Precinct 123 (Democratic)Judith Ann RosmanDEM20030.26
Precinct Committeeman Precinct 135 (Democratic)Donald C. EvansDEM12628.13
Precinct Committeeman Precinct 135 (Democratic)Bryan FarrisDEM16436.61
Precinct Committeeman Precinct 135 (Democratic)Andy JohnsonDEM15835.27
Precinct Committeewoman Precinct 137 (Democratic)Marlene Bloom RubinDEM17853.13
Precinct Committeewoman Precinct 137 (Democratic)Kristin HoffmanDEM15746.87
Precinct Committeewoman Precinct 551 (Democratic)Leslie Dougall-SidesDEM9638.4
Precinct Committeewoman Precinct 551 (Democratic)Colleen FitzgeraldDEM15461.6
Precinct Committeewoman Precinct 653 (Democratic)Jessica BuckleyDEM16066.12
Precinct Committeewoman Precinct 653 (Democratic)Danielle N. NataleDEM8233.88
Precinct Committeeman Precinct 721 (Democratic)Albert E. BurchstedDEM8752.1
Precinct Committeeman Precinct 721 (Democratic)Gregory L. JewellDEM8047.9
Precinct Committeeman Precinct 802 (Democratic)Wellington EchegarayDEM5223.01
Precinct Committeeman Precinct 802 (Democratic)Andrew LearnedDEM17476.99
Precinct Committeewoman Precinct 802 (Democratic)Elizabeth CongeroDEM10648.85
Precinct Committeewoman Precinct 802 (Democratic)Janet L. MolenDEM11151.15
Circuit Judge, 13th Judicial Circuit Group 9Kelly AyersNON10656250.46
Circuit Judge, 13th Judicial Circuit Group 9John SchifinoNON10461949.54
Circuit Judge, 13th Judicial Circuit Group 19Ashley IvanovNON7822637.22
Circuit Judge, 13th Judicial Circuit Group 19Michael J. SciontiNON13192362.78
Circuit Judge, 13th Judicial Circuit Group 30Danny AlvarezNON9578445.62
Circuit Judge, 13th Judicial Circuit Group 30Helene DanielNON11418254.38
Circuit Judge, 13th Judicial Circuit Group 31Scott BonavitaNON4569322.08
Circuit Judge, 13th Judicial Circuit Group 31Gary DolginNON5008924.2
Circuit Judge, 13th Judicial Circuit Group 31Greg GreenNON11116153.72
Circuit Judge, 13th Judicial Circuit Group 39Wendy Joy DePaulNON10759651.96
Circuit Judge, 13th Judicial Circuit Group 39Steven Scott StephensNON9946948.04
County Court Judge Group 7Nancy L. JacobsNON5098124.62
County Court Judge Group 7Monique ScottNON5185825.05
County Court Judge Group 7Rickey “Rick” SilvermanNON2588512.5
County Court Judge Group 7Bill YangerNON7833137.83
School Board Member District 1Nadia CombsNON1469844.37
School Board Member District 1Steve ConaNON1107933.45
School Board Member District 1Ben “Floridaman” GreeneNON23156.99
School Board Member District 1Bill PersonNON503315.19
School Board Member District 3Alexandra GilmoreNON629414.93
School Board Member District 3Leo HaggertyNON427910.15
School Board Member District 3Jennifer HillNON798718.95
School Board Member District 3Mitch ThrowerNON1063125.22
School Board Member District 3Jessica VaughnNON1030624.45
School Board Member District 3Rick WarrenerNON26606.31
School Board Member District 5Elvis PiggottNON380712.11
School Board Member District 5Tammy ShamburgerNON742323.61
School Board Member District 5Selena WardNON622719.8
School Board Member District 5Henry “Shake” WashingtonNON1398644.48
School Board Member District 7Lynn GrayNON5817627.88
School Board Member District 7Sally A. HarrisNON5954128.54
School Board Member District 7Jeffery Alex James JohnsonNON3864318.52
School Board Member District 7Angela SchrodenNON5229425.06
Brandon Hills Special Tax District ReferendumYesNON5870.73
Brandon Hills Special Tax District ReferendumNoNON2429.27
Country Run Special Tax District ReferendumYesNON6239.74
Country Run Special Tax District ReferendumNoNON9460.26
Tarawood Special Dependent Taxing District ReferendumYesNON6374.12
Tarawood Special Dependent Taxing District ReferendumNoNON2225.88

Publishers Note: While The Free Press will always be free for our readers, and ad-supported, we are asking our loyal readers to consider a monthly donation of $3 to maintain our local journalism and help us grow, as we ramp up ad sales locally.

You can click here to support us.

We thank you all for your consideration and supporting local journalism.

Advertisement

Login To Facebook From Your Browser To Leave A Comment